Daha dengeli ve bilinçli bir içki kültürü için...

Facebook grubumuz açılmıştır.

FORUM İÇKİ YORUMLARI ALKOLİZM SİGARA BAĞIMLILIĞI KOKTEYL TARİFLERİ EN GÜZEL RAKI MEZELERİ
Giriş
Parola
Beni hatırla!
Şifremi unuttum !
Üye olmak istiyorum
Anasayfa | Haberler | İçki yorumları | SSS | Tavsiye | İletişim

İÇKİLER HAKKINDA
Bira
Cin
Kanyak
Kokteyl
Likör
Rakı
Rom
Sake
Şampanya
Şarap
Viski
Votka
Tekila

MAKALELER
Kokteyl partisi
Nasıl parti verilir?

TURKISH PUB
Kokteyl tarifleri
En güzel rakı mezeleri
Likör tarifleri

HABERDAR ET
Ekle Çıkar 

ŞARAP

Şarap seçiminde her adımın farklı bir amacı ve değeri var. Şiselerin şekline göre değerlendirme yapmak da bu adımlardan biri. Bazı durumlarda şişenin şekli bize etiketten daha çok bilgi verebilir. Örneğin, yüksek bombeleri olan silindir bir şişenin içinde kırmızı şarap varsa Cabernet Sauvignon, beyaz şarap varsa Sauvignon Blanc olarak adlandırılır. Düşük bombeleri olan daha düz bir şişenin içindeki şarap kırmızı ise Pinot Noir; beyaz ise Chardonnay'dir.

Uzun ve dar bir şişe ise genel olarak Almanya ve Kuzey Kaliforniya gibi soguk hava beyaz şaraplari için kullanılır. Bu şaraplara örnek olarak Riesling, Gewurztraminer ve Pinot Blanc'i sayabiliriz. Bu stillerin doğuş sebebi değisik bölgelerden olan şaraplari ve türlerini kolayca tanıyabilmektir. Bazıları şişelerin tiplerinin farklı olmasını şarabı daha iyi muhafaza etme sebebine bağlasa da, bunun sebebinin bölgesel model ve standardın belirticisi olma ihtimali daha fazladır.

KIRMIZI VE BEYAZ ŞARAP

Bir zamanlar köpek öldüren diye hor görülen sarap artıküzerinde tartışılan felsefesi olan bir içki. Kokusundan rengine, bardağından şişesine kadar özel bir titizlik isteyen şarap hakkında gereken bilgiye sahip misiniz? Sarap tatma eyleminin ilk akla getirdiklerinden birisi de küçümseyen ve irdeleyen bir göz süzüsü. Oysa şarap eksperligi, düşünülenin aksine sadece bir gösteriş değil.

ŞARAP ISISI

Şarabın muhafaza edildiği şişeye dikkat etmek çok önemli. Şişenin ortalama sıcaklığına dikkat etmek de çok büyük önem taşır. Beyaz şarap niteliklerini en iyi serin fakat soğuk değilken sergiler. Kırmızı şaraplar ise en iyi, oda sıcaklığı ya da oda sıcaklığının biraz altında içilir. Ancak sıcaklığı kesinlikle oda sıcaklığının üstünde olmamalıdır. Kırmızı şarabın rengi açıldıkça, servis sıcaklığı da düşer. Fakat kırmızı şarabın rengi açık bile olsa özelliklerini yine de çok fazla soğutulmadığı zaman daha iyi gösterir.

BEKLETME

Şarabın, yatık olarak saklandığını hepimiz biliriz. Bunun sebebini ise bir çoğumuz düşünmemişizdir belki. Şarabın yatık saklanmasındaki neden, şiseyi kapatan mantarın kuruyup hava geçirmesine engel olmaktır. Yani mantar daima nemli kalmalıdır.

Şarabın bekletilmesinde dikkat edilen bir nokta da şarabın donmasına engel olmak. Şarabın donmasına müsaade edilmemeli, tercihen 15 derece dolaylarında bir sıcaklık ortamı sağlanmalı. Genel düşünce, şişelerin bekleme sürecinde fazla hareket ettirilmemeleri ve özellikle kırmızı şarabın sedimentlerini kıpırdatmamak yönünde. Kırmızı ve beyaz şarabın bekletilme yöntemlerinde herhangi bir farklılık yok, süre ise her şarabın rengine göre değil, türüne göre değişir.

HAVALANDIRMA

Aslında, yapılan işlem için havalandırma tanımı yanlış bır tanım. Çünkü, havalandırma adıyla yapılan bu işlem, özellikle kırmızı şarabın bekletilmesi sırasında oluşan tortularından arındırılması olarak düşünülebilir.

Şişenin dibinde biriken bu tortular, bardağa aktarma sırasında durdurulamaz ve içim esnasında hoş olmayan bir durum oluşturur. Orijinal şişesinden bir servis kabına aktarılan şarap süzülür ve tortuların içilmesi engellenir.ŞSarap genç ise bu süre yaklaşık 10 dakika, yıllanmış bir şarap ise bu süre yaklaşık 45 dakika civarında olmalıdır.

Beyaz şarapta durum kırmızıdan farklı. Beyaz şarap daha kısa süre bekletildiği için tortulaşma oluşmaz. Bu nedenle havalandırma işlemine gerek yok. Hatta, havalandırma sırasında gereksiz bir ısınma yaşanacağı için tercih edilmemeli. Bazı kişiler, havalandırma işlemi için, şaraba farklı bir tat kazandırdığını öne sürse de, bunlar sadece kişisel görüşlerdir.

YILLANDIRMA

Sanıldığının aksine her türlü kırmızı şarap yıllanmaya uygun değildir. 'Primeur' şaraplar etiket tarihlerini takip eden yılın ortasından önce tüketilmelidir. Yıllandırılacak şaraplar ise etiket tarihlerinden itibaren 6-7 yıl saklanabilirler. Kırmızı şaraplar yıllandıkça renkleri soluklasir. Yıllanabılecek bir şarap için en iyi içim tarihi seneler sonra olabilecegi gibi 'hemen şimdi' de olabilir.

Günümüzün modern şarapları piyasaya sürüldükten sonra her an içilmeye hazırdır. Her durumda yıllandırmak istediginiz şaraplarin yıllanma özelliklerini araştırıp karar veriniz. Piyasada bulunan şaraplar için yıllanma yaşı yaklaşık olarak belirtılmistir.Beyaz şaraplar kırmızılar kadar yıllandırılmazlar. Yillandıkça beyaz şaraplar açık sarıdan kahverengiye doğru koyulaşırlar.

Şarap içimi Şarap sözlüğü

SOSYAL SORUMLULUK
Alkol bağımlılığı
Sigara bağımlılığı

GÜNCEL HABERLER
Sigaraya kameralı takip
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Küçük, ...»

Trafik kontrolünde fıkra gibi olay!
Ricayla direksiyona geçmesini sağladığı kişi 76 promil alkollü ...»

Yeşilay'dan Efes ismine dava
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Av. Muharrem Balcı, Efes Pilse...»

Alkol tüketimi korkutuyor
Yeşilay ve İstanbul Valiliği, alkol araştırması yaptı. Yeşil...»

Yılbaşında tadınız kaçmasın!
Umut dolu yeni yıla girerken de tatlı bir telaş sarar insanları. ...»

Sürücülere "Yılbaşı" Uyarısı!
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı sürücüler...»

Tiryakiye kötü haber!
Tütün mamulleri ve alkol piyasasıyla ilgili idari para cezaları...»

Türk sofrası UNESCO dünya kültür mirası olacak
Türk sofrasını, 2012’de UNESCO dünya kültür mirası listes...»

Şampiyon boksörün durumu ciddi.
Karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören eski milli boksör S...»

Alkollü araç kullanmak bakanı koltuğundan etti!
Slovenya'da alkollü araç kullanırken polise yakalanan Yerel Hük...»

ANKET
Sıcak şarap sever misiniz?
Evet
Hayır
Tüm anketler

ÖNEMLİ BİLGİLER
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda

Anasayfam yap
Sık kullanılanlara ekle
Bize Ulaşın
Sitemizi Tavsiye Edin
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda
Turkishpub.com © 2010
Tel : 0216 330 59 67
Fax : 0216 330 59 67
İstanbul - Türkiye
Turkish Pub ® ticari bir markadır.
Turkish Pub ® bir Hayal Bilişim ve İnternet Hizmetleri Şirketi markasıdır.
Turkish Pub ® 2001-2010.
Turkish Pub ® markasının tüm hakları saklıdır.