Daha dengeli ve bilinçli bir içki kültürü için...

Facebook grubumuz açılmıştır.

FORUM İÇKİ YORUMLARI ALKOLİZM SİGARA BAĞIMLILIĞI KOKTEYL TARİFLERİ EN GÜZEL RAKI MEZELERİ
Giriş
Parola
Beni hatırla!
Şifremi unuttum !
Üye olmak istiyorum
Anasayfa | Haberler | İçki yorumları | SSS | Tavsiye | İletişim

İÇKİLER HAKKINDA
Bira
Cin
Kanyak
Kokteyl
Likör
Rakı
Rom
Sake
Şampanya
Şarap
Viski
Votka
Tekila

MAKALELER
Kokteyl partisi
Nasıl parti verilir?

TURKISH PUB
Kokteyl tarifleri
En güzel rakı mezeleri
Likör tarifleri

HABERDAR ET
Ekle Çıkar 

Türk sofrası UNESCO dünya kültür mirası olacak

Türk sofrasını, 2012’de UNESCO dünya kültür mirası listesine aldırmak için dosya hazırlanıyor.

Türkmutfağı desen kolaydı. Tas kebabıpilav, kuru fasulye-pilav, yapmak sarma, hünkâr da imamda beğendi derken mutfağı çıkarırdın. “Arzuya göre” hamsi diblesi,muhlama, yuvalama, şiveydiz, Kayseri mantısı ve Anadolu’nun dört bucağından bin bir çeşidi “ilave ederek”mutfağı yöresel tatlarla zenginleştirirdin. Ama sofra problemli. Sofrayı, birmillete özgü sofra yapan ortak ritüeli bulmak lazım. Hangi kültürel öğelerle hazırlayacaksın o sofrayı? Ne uzunlukta oturulan bir sofra olacak? İhap Hulusi’nin Kulüp Rakı etiketindeki gibi saatlerce sohbet vaat eden bir soframı olacak? Çilingir sofrasımı, yoksa çalakaşık tıkınılan bir soframı? Ya da yarışmacıların birbirine çemkirip çatal bıçakta kıl tüy aradığı “Yemekteyiz” zevksizliğinde bir soframı?

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Öcal Oğuz’un verdiği bilgiye göre, 2012 yılı için “Türk Sofrası” başlıklı bir dosya hazırlanıyor. UNESCO’nun 2010 kültürelmiras listesine Kırkpınar yağlı güreşleri, semah ve geleneksel sohbet toplantıları ile girdik ya, 2011 ve 2012 için de yeni adaylarımız olacak. 2011 için düğün yemeği ve ritüeli olarak “keşkek” sunulmuş. 2001’den beri her yıl olduğu gibi UNESCO ölçüp biçecek, adayları listeye kabul edecek ya da etmeyecek. Peki 2012 öneri dosyasında nasıl bir Türk sofrası sunulacak? Yöresel geleneklerin kuşaklar aşırırak bugüne taşıdığı sofralarmalûm, yerel kültürü yansıtır. İyi de, sofra adabındamillet olarak ortak ritüelimiz nedir? Kayseri’dekimantılı, pastırmalı sofralarla, “sümüklü” İzmir’deki balıklı sofraların ortak yanı varmıdır? Ne bileyim, sofraya oturduğumuzda Fransızlar gibi ortak bir ruhu paylaşırmıyız?

Milliyetçi-Liberal çatışması

Fransız gastronomisi bu yıl UNESCO’nun kültür mirası listesine girdi. Fransızmutfağı değil, gastronomisi. Yani hangi yemek, hangi yöreden gelen etlerle, otlarla hazırlanır, hangi yemek hangi şarapla gider, hangi tabak hangisinin arkasından gelir, onun sanatı. HemCumhurbaşkanı Sarkozy, hemde Paul Bocuse’dan, Alain Ducasse ve Guy Savoy’a ünlü şefler, bunun için iki yıldır lobi yapıyordu. Şefler, yerel üreticileri ve Fransız usulü yeme-içmeyi, globalleşmenin zararlı etkilerinden, uyduruk tıkınma alışkanlıklarından korumayı amaçlıyordu. Sarkozy ise “Dünyanın en iyi gastronomisi bizde” şeklindeki hamve kibirli çıkışla yaptı lobisini.

Gastronomlar pek içerledi. Konseptin ne olduğunu Fransa’nın dosyasını hazırlayan gastronomi uzmanı Jean-Robert Pitte açıkladı. Maksat, üstünlük taslamak ya da en hakiki boeuf bourguignon tarifini korumak değildi. Çünkü her kültürün kendine göre iyi ve kaliteli yemekleri vardı, insanlar da toplanıp bir şölen havasında sofradaki lezzeti paylaşabilirdi. Fransa’nın amacı ise kendi şölenlerini paylaşma usulünü korumaktı. Sonunda Fransız gastronomisi “İnsanların, güzel yeme içme sanatının tadını hep birlikte çıkarmak üzere bir araya geldiği ziyafet” tanımlamasıyla UNESCO listesine girdi. En iyi çiftlik ürünlerinin seçiminden, yemek-şarap uyumu ve koklama-tatma jestlerine kadar uzanan bir kültür olarak kabul edildi.

Ancak Fransa’daki tartışma bitmedi. Dünyadan genç kuşak şeflerin katılımıyla yeni lezzetlerin sunulduğu Yemek Festivali’nin kurucusu Luc Dubanchet’ye göre, kültürmirasını koruma işi lüzumsuz bir çabaydı. Yemek çeşitleri etrafında dönenmilliyetçi husumetleri boşu boşuna canlandırıp körükleyecek, Fransa’nın burnu büyük imajını da iyice kuvvetlendirecekti. Dubanchet’ye göremutfak, insanlığın ortak evrensel diliydi, dogmatik yemek tarifleriyle iktidarmücadelesine girmek saçmalıktı. Siyaset ise başka telden çalıyordu. UNESCO’ya sunulan teklifin takibinden sorumlu Senatör Catherine Dumas’ya göre, bu sayede Fransız geleneklerine uymayan AB dayatmalarına karşı daha dirençli olabileceklerdi. Tarımve kültür bakanlıkları da Fransız gastronomi geleneğini okullarda da dahil olmak üzere korumak için somut önlemler alacaklarını açıkladılar. Fransa’daki tartışma,milliyetçi çizgiyle globalleşmeye açık liberal görüş arasında. Bizde Türk sofrası tartışması nasıl seyreder, çok merak ediyorum.

26 Aralık 2010 Pazar günü eklenmiştir.
1524 kez incelenmiştir.
www.haberturk.com sitesinden alıntı yapılmıştır.

Geri dön | Tüm başlıklar

SOSYAL SORUMLULUK
Alkol bağımlılığı
Sigara bağımlılığı

GÜNCEL HABERLER
Sigaraya kameralı takip
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Küçük, ...»

Trafik kontrolünde fıkra gibi olay!
Ricayla direksiyona geçmesini sağladığı kişi 76 promil alkollü ...»

Yeşilay'dan Efes ismine dava
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Av. Muharrem Balcı, Efes Pilse...»

Alkol tüketimi korkutuyor
Yeşilay ve İstanbul Valiliği, alkol araştırması yaptı. Yeşil...»

Yılbaşında tadınız kaçmasın!
Umut dolu yeni yıla girerken de tatlı bir telaş sarar insanları. ...»

Sürücülere "Yılbaşı" Uyarısı!
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı sürücüler...»

Tiryakiye kötü haber!
Tütün mamulleri ve alkol piyasasıyla ilgili idari para cezaları...»

Türk sofrası UNESCO dünya kültür mirası olacak
Türk sofrasını, 2012’de UNESCO dünya kültür mirası listes...»

Şampiyon boksörün durumu ciddi.
Karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören eski milli boksör S...»

Alkollü araç kullanmak bakanı koltuğundan etti!
Slovenya'da alkollü araç kullanırken polise yakalanan Yerel Hük...»

ANKET
Sıcak şarap sever misiniz?
Evet
Hayır
Tüm anketler

ÖNEMLİ BİLGİLER
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda

Anasayfam yap
Sık kullanılanlara ekle
Bize Ulaşın
Sitemizi Tavsiye Edin
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda
Turkishpub.com © 2010
Tel : 0216 330 59 67
Fax : 0216 330 59 67
İstanbul - Türkiye
Turkish Pub ® ticari bir markadır.
Turkish Pub ® bir Hayal Bilişim ve İnternet Hizmetleri Şirketi markasıdır.
Turkish Pub ® 2001-2010.
Turkish Pub ® markasının tüm hakları saklıdır.