Daha dengeli ve bilinçli bir içki kültürü için...

Facebook grubumuz açılmıştır.

FORUM İÇKİ YORUMLARI ALKOLİZM SİGARA BAĞIMLILIĞI KOKTEYL TARİFLERİ EN GÜZEL RAKI MEZELERİ
Giriş
Parola
Beni hatırla!
Şifremi unuttum !
Üye olmak istiyorum
Anasayfa | Haberler | İçki yorumları | SSS | Tavsiye | İletişim

İÇKİLER HAKKINDA
Bira
Cin
Kanyak
Kokteyl
Likör
Rakı
Rom
Sake
Şampanya
Şarap
Viski
Votka
Tekila

MAKALELER
Kokteyl partisi
Nasıl parti verilir?

TURKISH PUB
Kokteyl tarifleri
En güzel rakı mezeleri
Likör tarifleri

HABERDAR ET
Ekle Çıkar 

AMERİKAN VİSKİ (Bourbon whiskey)

Amerikan Viskileri mısır, buğday, arpa, çavdar ve bunun gibi tahıllar farklı oranlarda karıştırılarak yapılıp ahşap fıçılarda belirli bir süre bekletilip piyasaya sürülmektedir.

En meşhur amerikan viskileri

Jack Daniel's. Bir söylentiye göre Bourbon Viskiyi ilk olarak Kentucky' nin Başpiskoposu Elijah Craig yapmıştır. Bu konudaki az bilgisiyle Güney Amerika' da yapımını sürdürdüğü ve dünyaca üne kavuşan Jack Daniels en iyi Bourbon viski olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu klasmana sokmak Jack Daniel'ın karakterine ters olduğu için Amerikan viski olarak adlandırmak daha doğru olur. Bir amerikan viski olarak ekşi tadını geleneksel olarak günümüze kadar taşımıştır.

Maker's Mark Bourbon. Dünya genelinde özel üretim en iyi Bourbon Viskilerdendir. Kentucky' de üretilir. Kendi çapında Amerika' daki en iyi viskidir.

Ancient Age, B.J. Holladay, Baker's Bourbon, Basil Hayden's, Chapin & Gore, Buffalo Trace, Colonel Lee, Masterpiece, Ezra Brooks, Elijah Craig, Fighting Cock, Gentlemen Jack, Hiram Walker, Jim Beam, Kentucky Deluxe, McAfee's Benchmark, Mark Twain, Old Rip Van Winkle, Schenley Reserve, Westridge Bourbon, Yellowstone Bourbon.

KANADA VİSKİSİ (Canadian whisky)

Kanada viskisinin bu kadar meşhur olması aslında eski zamanlarda yaşadığı yasa dışılığı nedeniyle Amerika' da bir dağın tepesine bütün viskilerin boşaltılması ve satışının yasak olmasıdır.

En meşhur kanada viskileri

Canadian Club. diğer viskilere oranla tadıyla, açık rengiyle ve eşşiz tadıyla farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri beyaz Amerikan meşe fıçılarında en az 6 yıl kalmak koşuluyla damıtıldıktan sonra piyasaya sunulmasına borçludur.)

Black Velvet, Canadian, Canada House, Canadian Whiskey, Canadian Club 100, Canadian Club Reserve, Canadian Club Sherry Cask, Canadian Mist,Canadian Rich & Rare, Gooderham & Worts Ltd., J Foxe Canadian, Lord Calvert Canadian, Mac Naughtons Canadian, Canadian Hunter, Royal Special, Seagram VO Gold, Tangle Ridge Canadian, Windsor, Yukon Jack, Honey Liqueur.

İRLANDA VİSKİSİ (Irish whisky)

İrlanda viskisi biralık arpadan ya da tahılların filizlerinden damıtılıp çömlekler içinde 3 defa kısa süreli bekletilip en sonunda ağaç fıçılar içinde en az 3 yıl olmak kaydıyla bekletildikten sonra % 40 oranında alkol eklenerek piyasaya sunulur.

En meşhur irlanda viskileri

Jameson Reserve 1780. İsmini Jameson Distillery Fabrikasından almıştır. Beyaz İspanyol Şaraplarının ahşap fıçılarında 12 yıl boyunca damıtılır.

Midleton Rare Irish Whiskey. Bu viski de Irish viskilerin en göze çarpanlarındandır. Sınırlı sayıda üretimi ve sadece kendi firmasıyla dağıtılır.

Tullamore Dew. Tullamore ilk olarak 1829 yılında İrlanda' da küçük bir kasaba olan County Offal' daki Tullamore kasabasında üretilmiştir. İsmini ilk üretimini yapan kişiden almıştır. Daniel E Williams. Mükemmel tadını almak için buzla ya da çok az suyla içilebilir. Formülü çok karışık olan bir Irish Viskidir.

Bushmills Irish Whiskey. Çok açık sarı bir kehribar rengi vardır. Genellikle içimi hafiftir. Tropikal meyveleri, tuzu ve mineral tadlarını anımsatır. Birazcıkta Beyaz İspanyol Şarabı tadı vardır. Damakta yumuşak ve keskin bir kokuyla sıcak bir içimi vardır.)

Black Bush, Brennans, Bushmills, Celtic Crossing, Clontarf, Connamarra, Jameson, Kibeggan, Knappogne Castle, Middletown, Powers Irish, Redbreast, Emmets, Tyrconnel.

SKOÇ VİSKİ (Scotch whisky)

Scotch Viski sadece İskoçya' da üretilir. Tahıldan, sudan ve bira mayasından yapılır. Çok geniş bir araziyi kaplayan tarlalar İskoçlara bu nimeti yani tahılı vermiştir. Farklı karışımlar kullanılarak Blended Scotch Viski karşımıza çıkartılmıştır. Sert alkol kullanılarak muhtelif renk ve tadlarda çok çeşitli bir damak tadı yelpazesi sergilemişlerdir.

En meşhur skoç viskiler

Johnnie Walker ismi 1820 yılında John Walker diye bir adamın İskoçya' da Kilmarnock Şehrinde Scotch Viski satışı yapan küçük bir dükkan açmasıyla günümüze kadar gelmiştir. John Walker zamanla tüm İskoçya' nın en iyi mayalı viskisini yapmaya başlamış ve çok kaliteli viskiler üreterek piyasaya sunmuştur.

Deward's Scotch Whiskey 1846 yılında ilk defa el yapımı viskiyi üreterek bu işin ehli olduğunu göstermiş ve ürettiği viskilerin en kalitesinin adını John Dewar's and Sons koymuştur. Viskileri en az 10 yıl damıtarak piyasaya sunulmaktadır.

Single Malt Scotch Whiskey tek damıtım viskilerdendir. Böyle yapılmasının amacı insanlara hem ucuz hem kaliteli viski sunmaktır.

Ballantine, Black Bush, Chivas, Claymore, Legacy, Old Smugler, Gentlemen Jack, Passport, J&B, J.W. Dant, Teacher's, Famous Grousse, Usher's, VAT, White Horse, Wiser, Woodford.

JACK DANIEL'S

Jack Daniel's hakkında

Jack Daniel's yıllanmış ekşi maya Tennessee Viskisi, amerikan bir viski olmasına karşılık imal yöntemleri farklı olduğundan dolayı bourbon viski olarak adlandırılmamaktadır. Bourbon viskinin aksine, Jack Daniel's odunkömürü ile tavlandırılarak yumuşatılır, 3 m yükseklikten akçaağacı şeker kamışından yapılmış borudan damla damla odunkömürünün üzerine damlatılarak hazırlanır.

Bugüne kadar 7 altın madalya kazanmıştır. Bunun da yanında dünyanın en iyi viskisi ünvanını elinde bulundurur. Üzerindeki etiket ise 1866 yılından beri değişmemiştir.

Dan Call ailesi

Jack Daniel yedi yaşında viski ile tanışmıştır. 1866 yılında ruhsat alarak yasal olarak bu işe başlamıştır. 1850 doğumlu olan ve 13 çocuklu bir ailenin çocuğu olan Jack Daniel, yedi yaşındayken Dan Call ailesinde işe başlayana kadar bir aile dostu tarafından büyütülmüştür. Dan Call Protestan kilisesinde papazdı aynı zamanda Louse Nehri kıyısındaki viski imalathanesinin de sahibiydi. Jack Daniel, alkol üretimini tescillendiren ilk kişi olmuştur.

Jack Daniel Damıtım Evi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski tescilli damıtım evi olma unvanına sahiptir. Lynchburg, Tennessee'in küçük bir kasabası olan Moore County'nin ortasındadır. Moore County, Jack Daniel'ın 1866 yılında damıtma izni almasından günümüze kadar Jack Daniel Damıtım Evi'ne sahipliğini yapmasına rağmen, içki satışının yasak olduğu bir yerdir.

Viski Viskinin kimyası

SOSYAL SORUMLULUK
Alkol bağımlılığı
Sigara bağımlılığı

GÜNCEL HABERLER
Sigaraya kameralı takip
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Küçük, ...»

Trafik kontrolünde fıkra gibi olay!
Ricayla direksiyona geçmesini sağladığı kişi 76 promil alkollü ...»

Yeşilay'dan Efes ismine dava
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Av. Muharrem Balcı, Efes Pilse...»

Alkol tüketimi korkutuyor
Yeşilay ve İstanbul Valiliği, alkol araştırması yaptı. Yeşil...»

Yılbaşında tadınız kaçmasın!
Umut dolu yeni yıla girerken de tatlı bir telaş sarar insanları. ...»

Sürücülere "Yılbaşı" Uyarısı!
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı sürücüler...»

Tiryakiye kötü haber!
Tütün mamulleri ve alkol piyasasıyla ilgili idari para cezaları...»

Türk sofrası UNESCO dünya kültür mirası olacak
Türk sofrasını, 2012’de UNESCO dünya kültür mirası listes...»

Şampiyon boksörün durumu ciddi.
Karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören eski milli boksör S...»

Alkollü araç kullanmak bakanı koltuğundan etti!
Slovenya'da alkollü araç kullanırken polise yakalanan Yerel Hük...»

ANKET
Sıcak şarap sever misiniz?
Evet
Hayır
Tüm anketler

ÖNEMLİ BİLGİLER
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda

Anasayfam yap
Sık kullanılanlara ekle
Bize Ulaşın
Sitemizi Tavsiye Edin
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda
Turkishpub.com © 2010
Tel : 0216 330 59 67
Fax : 0216 330 59 67
İstanbul - Türkiye
Turkish Pub ® ticari bir markadır.
Turkish Pub ® bir Hayal Bilişim ve İnternet Hizmetleri Şirketi markasıdır.
Turkish Pub ® 2001-2010.
Turkish Pub ® markasının tüm hakları saklıdır.