Daha dengeli ve bilinçli bir içki kültürü için...

Facebook grubumuz açılmıştır.

FORUM İÇKİ YORUMLARI ALKOLİZM SİGARA BAĞIMLILIĞI KOKTEYL TARİFLERİ EN GÜZEL RAKI MEZELERİ
Giriş
Parola
Beni hatırla!
Şifremi unuttum !
Üye olmak istiyorum
Anasayfa | Haberler | İçki yorumları | SSS | Tavsiye | İletişim

İÇKİLER HAKKINDA
Bira
Cin
Kanyak
Kokteyl
Likör
Rakı
Rom
Sake
Şampanya
Şarap
Viski
Votka
Tekila

MAKALELER
Kokteyl partisi
Nasıl parti verilir?

TURKISH PUB
Kokteyl tarifleri
En güzel rakı mezeleri
Likör tarifleri

HABERDAR ET
Ekle Çıkar 

TEKİLA

Tekila, blue agave adlı kaktüsten (Bir çeşit süs bitkisi, Agave’nin olgunlaşması 8-12 yıl arası sürer) yapılan, %40-45 oranında alkol içeren, Meksika’nın Tequila kasabası civarında bahsedilen kaktüslerden elde edilen su püresinin distilasyonu sonucunda üretilen ekşimsi ve acımtrak bir içkidir. Agave mayalanıp imbikten geçirilince Tequilla Pulque Mescal adlı içkiler ortaya çıkmaktadır.

Blanca ve Anejo olarak iki gruba ayrılmaktadır. Sek olarak genellikle Anejo (Sarı renkli Tekila) tercih edilir. Blanca (Beyaz olan Tekila) genellikle kokteyl hazırlanırken tercih edilir. Meksika’nın yerel tekilaları piyasada pek bulunmamaktadır. Ancak elinize geçirirseniz tadına kesinlikle doyamacaksınız.

Büyük Maya Olmeca, mavi Avage bitkisinin özünü ilk tattığında bu gizemli gücün kendisi için ayrılmasını istemiş. Bugün Maya tanrıları yoktur ama Olmeca adı tekilalarda devam etmektedir. Meksika’nın en meşhur tekilası Olmeca Tequilla, Meksika’da üretilip şişelenmekte ve diğer ülkelere satılmaktadır. Meksika haricinde diğer ülkelerde de tekila imal edilmektedir. Birçok kokteyl için de vazgeçilmez bir içki olmuştur Olmeca.

Kalitesiz tekilalar mide ekşimesine yol açmaktadır. Yarım şişeden fazla tekila ciddi hafıza kayıplarına, mide bulantısına, nefes alırken göğüs üzerinde baskı oluşturma gibi yan etkilere yol açtığı bilinmektedir. Günümüzde satılan tekilaların alkol oranları biraz düşürülmüştür. Diğer ülkelerde fıçılarda da satılmaktadır. Ancak ülkemizde bu şekilde bulunmamaktadır. Ki fıçı tekilaya rastgelirseniz tavsiyemiz sniffer bardakta yavaş yavaş aromasını hissederek, portakal suyu ve tarçınla içmenizdir. Bu şekilde yıllarda içinde bekletildiği meşe fıçılarınında buğusuna kapılırsınız.

Tekila zamanla daha çok içkiseverin müptelası haline gelmektedir. Ancak fiyatının yüksek olması tercih konusunda bir dezavantaj oluşturmaktadır. Türkiye’de ve Avrupa’da en çok tercih edilen tekila markaları Sierra ve Olmeca’dır.

TEKİLA İÇME TARZLARI

Tekila içmesi gerçekten zor ve aynı zamanda çok zevkli bir içkidir. İçimi çok fazla özen gerektirir. İçimden önce Tekilanın iyice soğutulması ve daha sonra yine önceden soğutulmuş olan tekila bardağına boşaltılırarak içilmesi gerekmektedir. Çok tutulan ve bilinen tekila içme yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz;

Tekila bardağının ağız kısmı tuz ile kaplandıktan sonra isteğe bağlı olarak bir limon dilimi ile de bardak süslenebilir veya bir tabak içinde sunulabilir. Bir yudum alındıktan sonra eğer bardağın kenarına tuz eklenmemişse elin baş parmağı ve işaret parmağı arasına konulan tuz emilir. Eğer bardağın ağız kısmında tuz yoksa ve elden de tuzu da yalamak hoşunuza gitmiyorsa bir limon parçası tuza bandırlır ve emilir. Her yudum bu şekilde devam eder.

Diğer bir yöntem de Tequila Slammer’dir. Shot bardağından daha büyük bir viski bardağına bir ölçek tekila ve bir ölçek de tonik konur. Bardağın ağzı elle kapatıp masaya vurularak köpürtüldükten sonra shot yapılır. Tonik ilave edildiğinden dolayı limon ve tuza gerek yoktur. İnsanın boğazını da yakmadığı için tercih edilen bir yöntemdir. Tonik yerine Sprite da eklenerek yapılabilmektedir.

İçmeye başlamadan önce bir iki tane bira fondip yapılır. Daha sonra bir shot tekila içilir. Bir bira ve bir tekila şeklinde devam eder.

Shot bardağının kenarlarına tuzla gerdanlık yapıldıktan sonra bardağın yarısına kadar tekila konur. Tekilanın üzeri limon sıkılarak tamamlanır. Bu şekilde devam edilirse boğazda fazla yanma meydana getirir.

Bir tekila içme yöntemi de arkadaşınızın ağzına bir parça limon ve omzuna da bir parça tuz konarak yapılmaktadır. Shot yaptıktan sonra arkadaşınızın omzundaki tuzu yaladıktan sonra ağzındaki limonu ısırarak devam ederek takrikkar bir duygu yoğunluğu da yakalayabilirsiniz. En zevkli tekila içme yöntemlerinden biridir.

Büyük arjantin bira bardağı bol köpüklü birayla doldurulduktan sonra içine bir shot bardakla tekila döndürülerek bira bardağının içine bırakılır. Tercihen fondip yapılır. Bira doldurulmadan önce tekila bardağı bira bardağının içine ters bir şekilde de konabilir. Daha sonra tekilanın dökülmemesine dikkat edilerek bira bardağı ters çevrilir ve bol köpüklü bira ile tamamlanır.

Bir de sokakda tekila içme yöntemi vardır. En çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Taksim’de balık pazarındaki kokoreççilerden limon alınır, Burger King veya McDonalds’a uğrayıp tuz alınır, herhangi bir Tekel bayiinden bir şişe Tekila ve bardak alınır. Sakin bir yerde durduktan sonra tuz avuca dökülür ve shot yapılmaya başlanır. Üzerine de limonu kemirerek devam edilir.

TEKİLA HAKKINDA SON HATIRLATMALAR

- Sakın tekila bardağının küçük olduğuna aldanıp ayarınızı kaçırmayın. Aksi takdirde dans etmeyi bilmiyorsanız bile çok ilginç figürler ortaya koyabilirsiniz.
- Bir kereden bişey olmaz diyerek başlayanları da pişman etmiştir bu sert içki.
- Beraberinde yenen limonlar nedeniyle de birkaç gün ağız ve boğazda sızlanma ya da yanma meydana getirir.
- Ve son olarak bir ilave yapalım, eğer Kaliforniya tarzı Tekila denemedinizse çok şeyler kaçırmışsınız demektir.

SOSYAL SORUMLULUK
Alkol bağımlılığı
Sigara bağımlılığı

GÜNCEL HABERLER
Sigaraya kameralı takip
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Küçük, ...»

Trafik kontrolünde fıkra gibi olay!
Ricayla direksiyona geçmesini sağladığı kişi 76 promil alkollü ...»

Yeşilay'dan Efes ismine dava
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Av. Muharrem Balcı, Efes Pilse...»

Alkol tüketimi korkutuyor
Yeşilay ve İstanbul Valiliği, alkol araştırması yaptı. Yeşil...»

Yılbaşında tadınız kaçmasın!
Umut dolu yeni yıla girerken de tatlı bir telaş sarar insanları. ...»

Sürücülere "Yılbaşı" Uyarısı!
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı sürücüler...»

Tiryakiye kötü haber!
Tütün mamulleri ve alkol piyasasıyla ilgili idari para cezaları...»

Türk sofrası UNESCO dünya kültür mirası olacak
Türk sofrasını, 2012’de UNESCO dünya kültür mirası listes...»

Şampiyon boksörün durumu ciddi.
Karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören eski milli boksör S...»

Alkollü araç kullanmak bakanı koltuğundan etti!
Slovenya'da alkollü araç kullanırken polise yakalanan Yerel Hük...»

ANKET
Sıcak şarap sever misiniz?
Evet
Hayır
Tüm anketler

ÖNEMLİ BİLGİLER
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda

Anasayfam yap
Sık kullanılanlara ekle
Bize Ulaşın
Sitemizi Tavsiye Edin
Turkishpub.com üyelik sözleşmesi
Hakkımızda
Turkishpub.com © 2010
Tel : 0216 330 59 67
Fax : 0216 330 59 67
İstanbul - Türkiye
Turkish Pub ® ticari bir markadır.
Turkish Pub ® bir Hayal Bilişim ve İnternet Hizmetleri Şirketi markasıdır.
Turkish Pub ® 2001-2010.
Turkish Pub ® markasının tüm hakları saklıdır.